בעיות שיניים אצל ארנבים

שתף את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

בעיות שיניים אצל ארנבונים: אבחון ודרכי טיפול

רקע:

בעיות שיניים הן נפוצות בקרב ארנבונים והן נגרמות לרוב מתזונה לקויה או מחסור בסיבים תזונתיים. לעיתים, בעיות שיניים יכולות להיגרם גם עקב בעיה גנטית מולדת או עקב מכה מקומית באזור הפה.

לרוב נתקשה להבחין בבעיות שיניים במשך זמן ממושך היות שארנבונים מסתירים באופן אינסטינקטיבי כאב ואי נוחות (הצגת סימני חולשה בטבע עלולה להופכם מטרה לטורפים).

לפיכך, חשוב לקחת את הארנבון לבדיקת שיניים תקופתית אצל וטרינר לחיות אקזוטיות. זאת בפרט בקרב ארנבונים בוגרים שכן ככל שארנבון גדל יותר בגיל, הסיכון לבעיות שיניים גדל.

בנוסף, במידה שמופיעים תסמינים שיכולים להצביע על בעיית שיניים, יש לפנות לווטרינר בדחיפות (זה לא יכול לחלוף מעצמו ועלול להוביל לבעיות עיכול, מעיים ואף מוות).

הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות שיניים היא להאכיל את הארנבון בתזונה מאוזנת המכילה בעיקר חציר וצעצועי כרסום. מאחר ששיניהם של ארנבונים צומחות כל הזמן, הן זקוקות לשיוף קבוע, אחרת הן עלולות להתארך יתר על המידה, להתעוות ולפגוע בבריאות הארנבון.

שיוף נכון של השיניים מתאפשר בעזרת כרסום של אספסת לגורי ארנבונים וחציר בעל מבנה גבעולים המקדם שיוף שיניים מיטיב לארנבונים בוגרים (כדוגמת חציר טימוטי, אורצ'רד, טף וקמומיל) וכן מתן צעצועי כרסום שונים לארנבון.   

 

סימנים שיכולים להצביע על בעיית שיניים:

 1. אובדן משקל וירידה בתאבון
 2. אזור החלציים מלוכלך- ארנבון הסובל מבעיה בשיניו מתקשה לנקות את עצמו ולכן יוותר עם לכלוך רב יותר על גופו ובפרט באזור חלציו.
 3. נטייה לשלשולים ואי אכילת צואת לילה
 4. עיניים דומעות- בשל הפעלת לחץ מאזור השיניים על כיס הדמעות, ארנבון עם בעיית שיניים יכול לדמוע באופן תכוף.
 5. חריקת שיניים
 6. גבשושים באזור הפנים- בקו הלסת, בלחיים.
 7. רטיבות באזור האף ו/או באזור הפה.
 8. הארנבון נראה שקט יותר ופחות פעיל.
 9. השיניים החיצוניות ארוכות/ מעוותות/ שבורות.

טיפול בבעיות שיניים אצל ארנבונים: הטיפול בבעיית השיניים של הארנבון תלויה בסוג בעיית השיניים שהוא סובל ממנה. הטיפול יכול לכלול הליך כירורגי (ניתוח), משככי כאבים, תרופות אנטיביוטיות וסיוע בהאכלה לארנבון/ת.

 • הליכים כירורגיים: כדי לטפל בבעיות שיניים, לעיתים הווטרינר המטפל יצטרך להרדים את הארנבון לצורך שיוף השיניים וקיצורן. ייתכן שיהיה צורך בעקירת השן במקרים שבהם מתגלה מורסה בשורש השן ("אבצס"- זיהום סביב שורש השן):

 

עקירת השן תישקל גם במקרה שהשיניים צומחות בכיוון לא נכון או באופן מעוות, בשיניים הקדמיות או בשיניים הטוחנות, האחוריות. כאשר שיני הארנבון צומחות יתר על המידה, הן מפתחות קצוות חדים שיכולים לגרום לפצעים כואבים בפיו של הארנבון:

 

 • משככי כאבים: יינתנו בד"כ כדי לעזור לארנבון להתאושש ולהחלים מטיפול שיניים, בפרט אם לארנבון פצעים בחלל הפה הגורמים לכאבים.
 • תרופות אנטיביוטיות: אינן הכרחיות בכל טיפולי השיניים אצל ארנבונים והן לרוב יינתנו על ידי הווטרינר המטפל בעיקר במצבים של זיהומים בחלל הפה כמו מורסה או פצעים.
 • סיוע בהאכלה לארנבון: במידה שהארנבון מתקשה לאכול בכוחות עצמו, ייתכן שיהיה צורך לחזקו בעזרת האכלות במזרק, לפי הנחיית הווטרינר המטפל.

לסיכום, על מנת למנוע בעיות שיניים אצל ארנבונים, חשוב מאוד להקפיד על שילובם של סוגי חציר ואספסת בתזונת הארנבון, לפי גילו, ועל מתן צעצועי כרסום מגוונים. מומלץ לגשת לווטרינר לחיות אקזוטיות לבדיקת שיניים תקופתית, בפרט לארנבונים בוגרים הנמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של בעיות שיניים. לפיכך, מומלץ מאוד לשלב סוגי חציר שונים במיוחד לארנבונים בוגרים על מנת למקסם את הסיכוי לשיוף מיטיב של שיניהם ולשם שמירה על בריאות פיהם ועל בריאותם הכללית.

 

הירשמו לניוזלטר שלנו

הטבות מיוחדות ומבצעים שווים רק לחברי המועדון שלנו

פוסטים אחרונים

בעיות שיניים אצל ארנבים

בעיות שיניים אצל ארנבונים: אבחון ודרכי טיפול רקע: בעיות שיניים הן נפוצות בקרב ארנבונים והן נגרמות לרוב מתזונה לקויה או מחסור בסיבים תזונתיים. לעיתים, בעיות

גידול נכון

רגע לפני שהיצור המופלא הזה נכנס לחיינו, עלינו להבין כמה דברים חשובים ולשקול בכבדות ראש האם ארנבון זו חיית המחמד שמתאימה לנו ולמשפחתנו. עלינו להיות

המשיכו לעקוב אחרינו